Magazin

Akalazya hastalığı yeme bozukluğuna sebep oluyor

Reklam

Çabukla yemek yiyenlerden misiniz? Lokmalar gereğince çiğnenmediğinde yahut süratli hızlı yemek yendiğinde, yemeğin boğazınıza takıldığını hissedebilirsiniz. Bunları yaşamadan yemek yerken ya da bir şey içerken yutmakta zahmet çekiyorsanız, bu durum hastalık habercisi olabilir. Mide ve yemek borusunun çalışma prensibi şu haldedir; besin ve sıvının yutulmasıyla birlikte kasılma dürtüsü oluşur. Bu dürtü lokmayı mideye iletmeye başlar. Yutmayla birlikte alt sfinkterde gevşeme yaşanır ve lokmanın mideye geçişi sağlanır. İşte bu gevşemenin gerçekleşmesi yahut yetersiz olması akalazya hastalığına yol açar.

İlgili Makaleler

Yutma zorluğunuz varsa, akalazya hastalığına dikkat

Yemek borusunun mide ile birleştiği yerdeki kasların yemek yerken gevşeyememesi sonucunda ortaya çıkan akalazya hastalığı, yutma zorluğuna yol açar. Yemek borusunda meydana gelen hareket bozukluğu olarak tanımlanan akalazya bozukluğu, az görülmesine karşın hastaların hayatını büyük oranda olumsuz istikamette tesirler.

Akalazya hastalığı olan bireyler, yemek yediği sırada yemek borusundaki kapağın açılmaması sebebiyle lokmaların boğazına takıldığını hisseder. Yutulan lokmalar, yemek borusunda birikir ve kişi yemek borusundan geçmesi için bol ölçüde su içerek yutma sürecini gerçekleştirir. Bu biçimde yemek borusunun mide ile birleştiği yerdeki kaslardan oluşan kapak açılarak lokmanın mideye geçişi sağlanır kapak açılarak mideye geçişi sağlanır.

– Yemek yerken batma ve takılma hissi,

– Yutma zahmeti,

– Katı ve sıvı besinleri yutarken zorlanma,

– Her lokmadan sonra su içme isteği,

– Göğüs ağrısı,

– Göğüste yanma hissi,

– Ağızdan sindirilmemiş besinlerin geri gelmesi (Regurjitasyon),

– Geğirme zahmeti.

Tüm bu şikayetler vakitle daha da kötüleşmeye başlar. Hastalığın ileri evrelerinde yemek borusunun gıdayı aşağıya ileten kasılma dürtüsü zayıflamaya başlar, hatta vakitle kaybolur. Yemek borusu genişler. Bu durum yemeklerin mideye geçişini yeterlice zorlaştırır. Kişinin ağzında makus kokular oluşur ve kusmalar eşlik eder. Vakitle kilo kaybı yaşanır. Yemek borusunda biriken besinler vakitle nefes borusuna kaçarak kişinin akciğer sorunları yaşamasına yol açabilir.

Tedavide hastalığın evresi belirleyici oluyor

Bu hastalıkta yutkunma zorluğu kıymetli bir bulgudur. Şayet bir hasta yutkunma şikayetiyle geliyorsa o hastaya öncelikle fiziki muayene uygulanır. Akalazya hastalığı göğüs ve akciğer sineması, üst sindirim sistemi endoskopisi baryumlu grafisi, bilgisayarlı tomografi (BT) ve yemek borusu ve alt kısmındaki basınç ölçümü ile teşhis edilebiliyor.

Şayet hastalık birinci evrelerindeyse öncelikle medikal tedavi uygulanır. Verilen ilaçlar sayesinde yemek borusunun alt kısmında yer alan kasların kasılmalarının denetim altına alınmasıyla birlikte gevşemeleri sağlanır. Öbür prosedür ise endoskopi yoluyla yemek borusunun alt kısmına ilaç verilmesidir. Ayrıyeten endoskopi aracılığıyla yemek borusu genişletilebilir. Bunun için yemek borusunun alt kısmına bir balon yerleştirilerek şişirilir. Bu durum yemek borusunun genişlemesini sağlar. Hastalığın ileri evrelerinde ise cerrahi müdahaleye başvurulabilir.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu