Ekonomi

Amazon 500 binden fazla çalışanının fiyatında artış yapacak

Amazon’dan yapılan açıklamada, yeni işe alınanlar için saatlik 15 dolar fiyatın mayıs ayından itibaren 50 sent ile 3 dolar ortasında yükseltileceği belirtildi. Açıklamada, artıştan, depo çalışanları, paketleme ve kargo elemanları ile paket sınıflandırma merkezlerinde çalışanların da içinde bulunduğu pek çok ünitenin faydalanacağı tabir edildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ABD’lilerin artan çevrim içi alışveriş talebini yeni çalışanlar istihdam ederek karşılama muhtaçlığı doğarken, Amazon’un fiyat artışı açıklamasının, şirketin çalışma şartlarına dair tartışmaların gündemde olduğu bir periyotta yapılması da dikkati çekti.

Amazon’un en büyük depolarından Alabama’daki Bessemer tesislerinde sendika yanlısı emekçiler, fiyatların ve çalışma şartlarının güzelleştirilmesi taleplerini lisana getirmiş, sendika kurulması için nisan başında yapılan oylamada yüksek oranda hayır kararı çıkmıştı.

Amazon’un deposundaki sendika gayreti, ABD Lideri Joe Biden’ın da dikkatini çekmişti.

Biden, Alabama’daki emekçilerin sendika seçimlerinde patronların baskısı olmadan karar verebilmeleri gerektiği tarafında açıklamada bulunurken Amazon’un ismini lisana getirmemişti.

Şirket, 2020 yılında 500 bin yeni çalışanı işe almış, dünya çapında iş gücü kapasitesini 1 milyon 300 bin bireye çıkarmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu