Ekonomi

Bu Kurumlar Bitcoin Konusunda Neyi Gerçek ve Neyi Yanlış Yapıyor?

Reklam

Bitcoin’in uzun vadeli bir varlık olarak kimlik bilgileri artık sahiden tartışmaya açık değil. Aslında 2020-2021, dünyanın en büyük kripto para ünitesi için birden fazla ATH yılı olduğunu kanıtladı.

Yazının yazıldığı sırada yaklaşık 58.000 $ düzeyinde Bitcoin ticareti ile, daha büyük piyasanın yükseliş hisleri sayesinde topluluktaki pek çok kişi seviniyor.

Fakat T. Rowe Price CEO’su William J. Stromberg bu sevinen bireyler ortasında yer almıyor.

Bitcoin Yatırımı

Bir röportajda T. Rowe Price’ın kripto para ünitelerine yatırım yapmaya başlayıp başlamayacağı sorulduğunda Stomberg, “İlk günlerdeyiz daha” yanıtını veriyor.

Baltimore merkezli firmanın yöneticisi şunları ekledi:

“Bazı şirketler, yalnızca bir avuç, kripto para ünitelerini satın alabileceğiniz ve bunlara sahip olabileceğiniz eserleri bir ortaya getirmeye çalıştı. Nitekim erken, burada daha birinci günlerdeyiz. Bu yüzden bunun âlâ bir süratte ilerlemesini bekliyorum. Lakin hakikaten ortaya çıkması yıllar alır.”

Stromberg haklı. Kripto para ünitesinin piyasa kıymeti 1 trilyon doların üzerine çıkmasına karşın hala erken günler. Varlığın 100.000 $’lık bir değerlemeye yükselmesi beklendiğinden, Bitcoin’in uzun vadeli boğa döngüsü, Tesla ve MicroStrategy gibileri devreye girmiş olsa da, ana akım piyasada şimdi uygun ve gerçek manada baş döndürmedi.

Bununla birlikte, Stromberg’in, geçmişteki kuşkularına bakılmaksızın, bilançolarına kripto dahil etmeye başladığını kabul ettiği belirtilmelidir. Aslında, bu “avuç” firmaların piyasa bedeli milyarlarca dolara karşılık geliyor.

Kategorilerden Kimileri

Finansal hizmetlerde global bir başkan olan JP Morgan Chase bu kategoriye giriyor. 2017’de JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’in sonunda patlayacak bir dolandırıcılık olduğunu söylemişti. Diğer bir röportajda, “Bitcoin’i daha az umursayamayacağını” argüman etmişti. Yeniden de, 2019’un sonlarında, JP Morgan, ödemeler işini dönüştürmek için birinci ABD banka takviyeli kripto para ünitesini piyasaya sürdü.

Morgan Stanley, BNY Mellon, Paypal ve başkaları, sonunda büyük çoğunluğuna kripto alanına atladılar.

Bir öteki değişik gelişme de, SNB lideri Thomas Jordan’ın kripto para piyasasının likiditesi hakkında yorum yaptığı raporlar ortaya çıktı. Jordan, “Kripto para üniteleri, bankanın yatırım varlıklarından biri olarak sahip olması için gereğince likit değil” dedi.

Tesla’nın Atağı

Tesla’nın tam aykırısını ispatlamak için yaptığı son eforlar düşünüldüğünde, bu türlü bir açıklamanın zamanlaması epey sıra dışı. Tesla, dünyanın en büyük kripto varlığı Bitcoin’in likidite tarafını kanıtlamak için toplamda sahip olduğu Bitcoin’lerin %10’unu sattı.

Likidite ve öbür varlıklarla karşılaştırıldığında Bitcoin ile ilgili riskler üzerine üstte belirtilen SNB’nin açıklamasıyla son durum tartışılabilir. Kelam konusu banka, çeşitlendirme yoluyla riski azaltmakla sahiden ilgileniyorsa, Bitcoin’i dahil ederek başlayabilir.

Üstten da görülebileceği üzere, bir varlık olarak Bitcoin, riske nazaran ayarlanmış getiri açısından aslında en az “riskli” olanıdır.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu