Ekonomi

“Daha Fazla Erime!”: İşte Ekonomist ve Analistlerden Altın İddiaları

Reklam

Emtia fiyatları, demir cevheri, kereste ve bakırda dahil olmak üzere, genel olarak yükseliyor. Lakin kimi analistler, altın ve emtia fiyatlardaki artışın süreksiz olabileceğini söylüyor ve yılın ikinci yarısında bir gerileme öngörüyor.

Jim Wyckoff, piyasalardaki enflasyon tehlikesine dikkatleri çekiyor

Dünyanın dört bir yanındaki ekonomiler tekrar açılırken, Federal Rezerv Lideri Jerome Powell da dahil olmak üzere pek birçok, yakın vadede artan fiyat baskıları konusunda ihtarda bulunuyor. Ve birçoğu bu fiyat baskılarını esasen burada olduğu üzere görüyor. Piyasalar besin fiyatlarında, emtialarda ve konut maliyetlerinde büyük fiyat artışları bildiriyor. Ziraî emtia fiyatları pek çok kişiyi şaşırttı. Kitco’nun kıdemli analisti Jim Wyckoff, mevzuya yönelik şunları söyledi:

Mısır vadeli süreç fiyatları az evvel neredeyse sekiz yılın en yüksek düzeyini vurdu… Soya fasulyesi de yaklaşık sekiz yıldır ve buğday vadeli süreçleri sekiz yılın en yüksek düzeyinde. Domuz vadeli süreçleri 6,5 yılın en yüksek düzeyinde. 10 yılın en yüksek düzeyi olan Çin çelik vadeli süreç mukaveleleri rekor düzeylerde, kahve vadeli süreç fiyatları bu hafta neredeyse dört yılın en yüksek düzeyine ulaştı ve kereste vadelileri rekor düzeylerde. Tüketici ve üretici fiyat enflasyonunun yolda olmadığını düşünenler bu paragrafı düşünmek isteyebilir.

Jeffrey Gundlach: Enflasyonun birkaç ay içinde daha da yükseleceğini gösteren birçok gösterge var

Fakat şu anki tartışma enflasyonun hızlanıp hızlanmayacağıyla ilgili değil. Fiyat baskılarının ne kadar kalıcı olacağı ile ilgilidir. FED, bu yıl rastgele bir fiyat baskısının, baz tesirleri ve tedarik zinciri darboğazları nedeniyle tabiatı gereği “geçici” olacağını savunmaya devam ediyor. Birtakım kıymetli piyasa sayıları bu görünüme katılmıyor. Los Angeles merkezli DoubleLine Capital’in baş yatırım sorumlusu ve CEO’su Jeffrey Gundlach, bu hafta Bloomberg’e verdiği röportajda şunları söyledi:

Bunun süreksiz olduğunu neden bildiklerini düşündüklerinden emin değilim. Bol ölçüde para basımı yapıldığında ve emtia fiyatlarının sahiden muazzam bir biçimde arttığını gördüğümüzde bunu nasıl biliyorlar? Enflasyonun birkaç ay boyunca yalnızca süreksiz değil, daha da yükseleceğini gösteren birçok gösterge var. Böylelikle FED’in resmi nasıl çizmeye çalıştığını göreceğiz…

Capital Economics ekonomistleri: Emtia fiyatları 2021 sonuna kadar tekrar düşebilir

Goldman Sachs da güçlü talebi münasebet göstererek önümüzdeki altı ay için emtia görünümünü revize etti. Goldman bu hafta yayınladığı bir notta, “Petrol talebinde şimdiye kadarki en büyük sıçramayı, önümüzdeki altı ayda günde 5,2 milyon varil (varil) artış bekliyoruz. Bu rekor boyutta ve süratle yaklaşan bakırdaki arz daralmasının çözülmesinin tek yolu, fiyatta yeni rekor düzeylere yükselmek…

Lakin kimi analistler, en azından emtia fiyatları kelam konusu olduğunda, FED’in “geçici” enflasyon görünümüyle hemfikir olmaya başlıyor. Örneğin; Capital Economics, emtia fiyatlarının gelecek yılın sonunda düşmeye başlayacağını öngören bir rapor yayınladı. Firmanın emtia ekonomistleri, “Pandeminin neden olduğu düşük düzeylerden fevkalâde bir toparlanmanın akabinde, emtia fiyatlarının birçoklarının 2021 sonuna kadar yine düşmesini beklemeye devam ediyoruz” diye yazdı.

Ekonomistler: Son fiyat artışları arzı teşvik edecek…

Bu, bilhassa ham emtialar kelam konusu olduğunda, fiyatların nihayetinde daha normalize düzeylere düşeceği manasına geliyor. Ekonomistler, artan talebin daha fazla arzla karşılanacağını açıklayarak, ziraî emtiaların tepeye yakın olduğunu kaydetti. Capital Economics ekonomistleri mevzuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Global ekonomik güzelleşme hızlandıkça talepteki büyümenin güçlü olması gerekmesine karşın, son fiyat artışları arzı teşvik edecek. Bu, bilhassa çıktının fiyatlara süratli reaksiyon verebildiği ziraî emtialar için geçerlidir. Geçen yıl fiyatların artması, önümüzdeki on sekiz ay boyunca hem ekim hem de hasatta bir artışa yol açacak ve bu da birden fazla tarımın, bilhassa de esas tahılların arzını artıracak. Buna nazaran, tarım fiyatlarının birçoklarının düşeceğini iddia ediyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl…

BMO Capital Markets: Fiyatlar yılın ikinci yarısında daha düşük düzeylerden süreç görebilir

BMO Capital Markets, demir cevheri (+%17), alüminyum (+%6), bakır (+%5) ve paladyum (+%4) üzere emtialar için 2021 fiyat kestirimlerini yükseltti. Lakin yeniden de fiyatların yılın ikinci yarısında daha düşük düzeylerden süreç görmesini bekliyor. BMO Sermaye Piyasaları emtia analisti Colin Hamilton piyasaları yorumladı ve şunları söyledi:

Çin’deki siyaset olağanlaşması, yüksek fiyatlar ile birleştiğinde, geçen yılın büyük bir kısmında görülen agresif satın almada bir duraklamaya yol açtığı için, endüstriyel emtiaların çoğunluğu hala H2’ye hakikat düşüş eğiliminde.

TD Securities analistleri: Emtia piyasası kimi değerli arz sıkıntıları yaşayacak

TD Securities ayrıyeten, emtia piyasasının kimi kıymetli arz sıkıntıları yaşayacağını ve bu durumun potansiyel olarak kimi emtia fiyatlarını sonlandırabileceğini söyledi. TD Securities stratejistleri, “Reflasyonist dürtüler, artan talep ve düşük gerçek oranlar nedeniyle emtiaları yükseltir, lakin arz tarafı dayanağı gevşemeye başladıkça daha fazla talep kazanımına gereksinim duyulacaktır” dedi.

Capital Economics ekonomistleri, artan talebi karşılamaya yardımcı olması gereken artan arzın yanı sıra, daha güçlü ABD doları ve daha yüksek ABD Hazine getirileri üzere öbür birtakım mahzurların emtia fiyatlarına yük verebileceğini söyledi. Raporda, “Politika teşvikleri geri çekilirken ve Asya malları ihracatına yönelik talebin daha yumuşak büyümesi, endüstriyel metal fiyatları üzerinde aşağı taraflı baskıya işaret ederken, Çin’deki ekonomik büyümenin yavaşlayacağına ait iddialarımız var” dedi.

Birtakım ekonomist ve analistler, altın fiyatlarında daha fazla kayıp bekliyor

Capital Economics ekonomistleri, mevcut fiyat artışının bir meta harika döngüsüne dönüştüğünü öngörmese de kimi metallerin uzun vadede daha yeşil ekonomilere geçişte büyük yarar sağlayacağına inanıyor. Capital Economics ekonomistleri hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

En son rallinin, siyaset kaynaklı döngüsel bir yükselişten öteki bir şey olmadığından şüpheliyiz. Fakat, önümüzdeki yıllarda artan talepten yararlanmak için yeşil iktisatta ağır olarak kullanılan kimi metallerin fiyatlarının kapsamını görüyoruz. Azalan talebin, bol arzın ve düşük marjinal maliyetlerin petrol fiyatlarını kademeli olarak etkilemesini bekliyoruz… EV’ler, klasik ICE araçlara kıyasla ünite başına değerli ölçüde daha fazla bakır ve alüminyum içerir. Ve birden fazla ‘yeşil’ altyapı metali… Sonuç olarak, 2030 yılına kadar maden arzına yapılan yatırımların azaldığı bir devirde metal talebi artabilir.

Altın fiyatları, Perşembe günü erken saatlerde yükseldikten sonra düşüş moduna girdi. Artık altın fiyatları ivme kaybediyor. Varsayımlara de bakıldığında kimi ekonomist ve analistler, altın fiyatlarında daha fazla kayıp bekliyor.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu