Gündem

İngiltere’de olay sayılarında düşüş devam ediyor

İngiltere’de Covid-19’a bağlı günlük olay sayısı ve can kaybı düşüş göstermeye devam ediyor. İngiltere Sıhhat Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya nazaran son 24 saatte 3 bin 568 hadisenin kaydedilmesi ile toplam olay sayısı 4 milyon 373 bin 343’e ulaştı.

Ülkede son 24 saatte 13 kişinin hayatını kaybettiği, toplam can kaybının 127 bin 100’e yükseldiği belirtildi. Sıhhat Bakanlığı tarafından açıklanan aşı bilgilerine nazaran, toplam 32 milyon 190 bin 576 kişinin aşının birinci dozunu aldığı belirtilirken, 7 milyon 656 bin 205 kişinin ise aşının her iki dozunu aldığı açıklandı.

MAĞAZA GİRİŞLERİNDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

İngiltere’de aylardır uygulanan Covid-19 kısıtlamaları bugün prestijiyle hafifletilirken, birçok işletme yine açıldı. İngiltere’deki mağazalar, kuaförler, restoranlar, barlar, cümbüş merkezleri yine açıldı. İngilizler aylar sonra birinci defa alışveriş yaparken, ana caddelerdeki perakendecilerin önünde uzun kuyruklar olduğu görüldü. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, mazağa ve restoranların tekrar açılmasıyla ilgili “sorumlu davranmaya” çağırdı.

“ASTIM İLACI DAHA SÜRATLİ UYGUNLAŞMASINI SAĞLAYABİLİR”

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya nazaran, astımı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir ilacın Covid-19 tedavisinde insanların daha süratli iyileşmelerine yardımcı olabileceği belirtildi. Oxford Üniversitesi’nden araştırma grubu, günde iki kere kullanılan Budesonit isimli ilacın erken semptomlarda 50 yaş üstü birçok bireye yarar sağlayabileceğini belirtti. İlacın hastaneye yatışları azaltabileceğine dair işaretler olduğu söz edildi.

NHS İngiltere’nin Ulusal Tıbbi Yöneticisi Prof Stephen Powis ise, şimdiye kadarki deneme sonuçlarından “memnun” olduğunu ve pratisyen tabiplerin hastalarla “ortak bir karar görüşmesinden” sonra reçete yazabileceğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu