Gündem

Kentin tek bayan halk otobüs sürücüsü Kod 29’la işten çıkarıldı

Reklam

Türkiye’de pandemi devrinden işten çıkartmalar yasak olmasına rağmen patronun işten çıkarmak için kullandığı Kod-29 uygulaması çalışanları mağdur etmeye devam ediyor.

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Manisa Ulaşım Hizmetleri Makine Sanayi Ticaret A.Ş.’ye(MANULAŞ) ilişkin kırmızı halk otobüslerinde sürücülük yapan ve Manisa’nın tek bayan halk sürücüsü olan Fatma Güngör (42), Kod-29 kurbanı oldu.

8 MART’TA PLAKET ALDI, 12 MART’TA İŞTEN ÇIKARTILDI

Manisa’da kırmızı halk otobüslerinde çalıştığı sınırlarda yolcuların takdirini toplayan Fatma Güngör, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent kurulu Bayan Meclisi tarafından ‘Güçlü Bayanlar Keyifli Yarınlar’ isimli programda başarılı iş bayanı seçilerek plaket takdim edildi. 8 Mart’ta plakete layık görülen bayan sürücü Fatma Güngör, 12 Mart tarihinde Kod-29’dan tazminat ödenmeden işten çıkartıldı.

8 Mart’ta plakete layık görülen bayan sürücü Fatma Güngör, 12 Mart tarihinde Kod-29’dan tazminat ödenmeden işten çıkartıldı.

“YÜZ KIZARTICI YAHUT AHLAKSIZLIK YAPMADIM”

MANULAŞ’ta 5 yıldır halk otobüsü sürücülüğü yaptığını lisana getiren Fatma Güngör, kendisine plaket verilmesinin akabinde işten çıkartılmasının kendisinde büyük şok tesiri yarattığını belirterek, kendisinin Kod-29’dan çıkartılacak bir yanlışa sebep olmadığını tabir etti. Manisa’nın tek bayan halk otobüsü sürücüsü olmaktan daima büyük gurur duyduğuna dikkat çeken bayan sürücü Güngör şöyle konuştu;

* Tutulan ufak tefek tutanaklar mazeret gösterilerek benim işime son verdiler. Tutulan tutanaklarda her halk otobüs sürücüsünün yaşadığı ufak tefek kazalar ve araçlara sürtmeler.

* Ben bir beşere çarpmadım, bir durağa girmedim, kırmızı ışıkta geçip trafik kuralları ihlali yapmadım. Ben yolcularıma ve etrafımdaki insanlara bir aile üzere davrandım. Elbetteki kusurlarım vardır. Olmaması mümkün değil. Fakat yanlışlarımın hiç biri yüz kızartıcı cürümler değil.

* Ne kurumumu ne de kendimi zora sokacak kusurlar yapmadım. Ben ahlaksızlık yahut yüz kızartıcı bir şey yapmadım. Zati ben o denli bir şey yapmış olsaydım, boynumu önüme şayet ailemle birlikte çeker memleketime giderim.

* Ben o denli bir bayan değilim. Sürücülük yaptığım sürece erkeklerin içinde erkek üzere bayan oldum. Ya kartımı, otobüsü mü elimden alabilirler. Ancak ekmeğimi elimden almalarını istedim.

“2 AYDIR KİRAMI VE KREDİMİ ÖDEYEMİYORUM”

Kod-29 sebebiyle işten çıkartılmasından ötürü tazminat alamadığını ve işsizlik maaşına başvuramadığını söz eden bayan sürücü Fatma Güngör, şunları söyledi:

* Eşimden ayrıldım. 2 çocuğum var. Ve kredi borcum var. Konutum kira. Ben iki aydır kiramı ödeyemiyorum. Beş kuruşsuz küçük şeyler mazeret gösterilerek işten atıldım.

* Kod-29’dan işten çıkartıldığım için ne tazminat alabildim ne de işsizlik aylığı bağlatabildim. Beş kuruşsuz ortada kaldım. En azından Kod 29’dan çıkarmasalardı işsizlik aylığı alıp kiramı ödeyebilseydim.

* Yeni iş bulana kadar geçimimi sağlayabilseydim. Meskenini tek bir aylıkla geçindirmeye çalışan bayanlara bu halde davranılmasını kabullenemiyorum.

* Bilhassa pandeminin bu devrinde, ekonomik badirelerin yaşandığı bu periyotta anlının teriyle para kazanan bir bayana bu biçimde davranılmaması gerekiyordu. Beni çok çaresiz bıraktılar. Ben bayanım ve çocuklarımla birlikte tek başıma hayatta direnmeye çalışıyorum.

Haksız yere işten çıkartılmasından ötürü büyük mağduriyet yaşadığını söz eden Fatma Güngör, tekrar işe iadesi ve halklarını geri alabilmek için dava açacağını lisana getirdi.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu