Ekonomi

Mayıs Ayında Altın Fiyatı Yükselecek Mi? 4 Analist Açıkladı

Reklam

Analistler Kitco News’e verdikleri demeçte, önümüzdeki haftanın ABD dataları nedeniyle sıcak seyredeceğini belirtti. Analistlere nazaran, emtia artmaya devam ederken altın fiyatı enflasyon beklentilerini yakından takip edecek.

Bart Melek: Altın fiyatı 1.800 dolar düzeyinin üzerine çıkmak için uygun bir pozisyonda

Şimdilik altın piyasası, düşük faiz oranları, daha fazla hükümet harcaması ve yükselen enflasyon beklentileri üzere eksiksiz fırtınayı görmezden geliyor. Bununla birlikte, önümüzdeki hafta, piyasa Federal Rezerv’in siyaset duruşunu test edebilir. Tüm gözler, imalat ve istihdam raporları da dahil olmak üzere, çok güçlü makroekonomik datalar üzere görünen şeylerin tahtasında olacak. TD Securities global strateji lideri Bart Melek, Kitco News’e verdiği demeçte, şunları söyledi:

Altın fiyatı 1.800 dolar düzeyinin üzerine çıkmak için düzgün bir pozisyonda. İkinci çeyrekte ABD beklenenden değerli ölçüde daha düzgün ekonomik datalar görecek. Önümüzdeki hafta, ISM üretimine bakmak çok değerli. Bordro sayıları epey değerli. Genel olarak, üst istikametli rastgele bir sürpriz enflasyon beklentilerini yükseltir. Bu, altın için gerçek oranları düşürerek âlâ bir katalizör olur. Olağanda aykırısı işler. Fakat piyasalar, FED’in ekonomiyi sıcak tutmaya kararlı olduğuna inanmaya başlıyor. Ve enflasyon yükseldikçe, getirilerde büyük bir artış görmemiz muhtemel değil. Altın için iyi…

Önümüzdeki haftaki değerli makro datalar ortasında neler var?

ISM imalat PMI Pazartesi günü bitiyor ve Nisan iş raporu Cuma günü açıklanacak. Önümüzdeki haftaki başka değerli makro datalar ortasında Salı günü fabrika siparişleri, Çarşamba günü ADP tarım dışı istihdam ve ISM imalat dışı PMI ve Perşembe günkü işsizlik müracaatları yer alıyor. Beklenenden daha düzgün bilgiler, bu hafta aylık varlık alımlarını geri almaya başlamak için şimdi çok erken olduğunu söyleyen Federal Rezerv üzerinde baskı oluşturabilir. ING baş milletlerarası ekonomisti James Knightley, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

Federal Rezerv‘in şu anda işaret ettiği birinci faiz artırımı için 2024 tarihinden daha erken bir siyaset sıkılaştırmasına zorlanacağından şüpheleniyoruz. Bilhassa aslında harcanan 5 trilyon dolara ek olarak ekonomiyi vuracak 4 trilyon dolarlık mali dayanakla pandemi yoluyla ekonomiyi desteklemek…

Kevin Grady: Enflasyon var ve bu yüzden altın’ın yükselmesi gerekiyor

Ruhsal olarak değerli olan 1.800 dolar düzeyi, şu anda pahalı metali çevreleyen tüm olumlu etkenlere karşın altın için şu an için ulaşılamaz görünüyor. Phoenix Futures and Options LLC lideri Kevin Grady, piyasaları yorumladı ve şunları ekledi:

Her şey devam ederken, altın fiyatı yükselmeli ve değil. Her şey altın için yükseliyor. Şu anda emtialar patlıyor. ABD inşaatı patlıyor. Enflasyon, bilhassa yeni altyapı faturasıyla nitekim gelecek.

Ayrıyeten, hükümet ABD genelinde inşaat ihalelerine katılmaya başladığında, emtiaların daha da yükseleceğini belirten Kevin Grady, ABD hükümetinin bir indirim alıcısı olmadığını açıkladı. Kevin Grady mevzuya yönelik açıklamalarına şunları ekledi:

Enflasyon var ve bu yüzden altın’ın yükselmesi gerekiyor. Fakat, hükümet enflasyonu %2’nin üzerine çıkardıktan sonra denetim edemeyeceğini nihayet anladığında meseleler çıkacak. Lakin altın bir ortamda toplanmıyorsa enflasyonu görüyoruz, oranları yükselttiklerinde ne olacak?

Sean Lusk: 1.800 doların üzerinde bir ralli elde edene kadar, altın yatay süreç yapacak

Kevin Grady, kripto para ünitelerinin popülaritesini altın’ın düşüşünden sorumlu tutarak Bitcoin’in yatırımcıların dikkatini altın’dan uzaklaştırdığını belirtti. Walsh Trading eş yöneticisi Sean Lusk, Kitco News’e teknik açıdan bakıldığında, 1.800 dolar düzeyinin yılın başından bu yana %5 düştüğünü söyledi. Sean Lusk piyasaları yorumladı ve şunları söyledi:

Bu düzeylerde yükselen satıcılarınız var. 1.800 doların üzerinde bir ralli elde edene kadar, altın fiyatı yatay süreç yapacak. Piyasadaki tüm öfke, birtakım çıkışlar görmemize karşın kripto para olmaya devam ediyor. Altın’ın daima olarak 1.800 doların üzerine çıkabilmesi için, piyasanın ABD’nin yalnızca süreksiz değil, daima enflasyon göreceğine ikna edilmesi gerekecek. 

Sean Lusk, pay senedi piyasalarındaki yeni rekor düzeylerin altın’ın karlarını sınırladığını da belirtti. Sean Lusk “10 yıllık Hazine getirilerinin yükselmesi sırasında borsaya girişlerin devam etmesi, metallere çok fazla yatırımı teşvik etmedi” dedi.

Bart Melek: Güçlü bir yarar döneminin ortasında yükselen borsa da altın’ı tutuyor

TD Securities global strateji lideri Bart Melek, dünyanın başka bölgelerinin de güzelleşmeye başlaması gerektiğini söyledi ve şunları ekledi:

Bu kalıcı olarak daha zayıf bir ABD doları manasına gelir. Güçlü bir çıkar döneminin ortasında yükselen borsa da altın’ı tutuyor. Getiriler negatif olsa da pay senedi piyasaları çok yeterli performans gösterdi. Yatırımcıların kendilerini getiri sağlamayan varlıklarda pozisyonlandırma isteksizliği var. Lakin pay senetlerindeki momentum biraz yavaşlamalı, bu da altın’a yardımcı olacak.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu