Genel

MediaTek çıtayı yükseltiyor: 4nm süreci gündemde

Geçen yıl yaptığı büyük atak ile taşınabilir yonga pazarında liderliği göğüsleyen MediaTek çalışmalarını ağırlaştırıyor. Firma üretim süreci yarışında rakibi Qualcomm’un önüne geçebilecek bir atak yapmak üzere.

MediaTek ve 4nm

Bilhassa 5G takviyeli Dimensity yonga seti serisi ile büyük muvaffakiyet yakalayan MediaTek geçen yılı Qualcomm’un önünde tamamlamayı başardı. Firma bu bakımdan muvaffakiyetini daha da ileri götürmek istiyor.

Kaynaklara nazaran firma 4nm ve hatta 3nm sürecinde dizaynlar için düğmeye basmış durumda. İşler yolunda giderse TSMC’nin 4nm sürecindeki birinci müşterilerinden birisi olma bahtına sahip olacak. Kaynaklar bu manada Qualcomm’un da önüne geçebileceğini düşünüyor.

5G entegrasyonunu değerli oranda arttıran MediaTek gelişmiş yonga setlerinde de 5G teknolojisini kullanacak. Daha çok üst düzey ve amiral gemisi modellere hitap edecek olan 4nm süreci sayesinde MediaTek’in müşterilerini de kıymetli ölçüde arttıracağı varsayım ediliyor. Bununla birlikte yüksek maliyetler nedeniyle bu yongalarda bir ölçü fiyat artışı olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu