Teknoloji

Microsoft, Geliştiricilerden Aldığı Payı Yüzde 30’dan 12’ye Düşürüyor

Dün size oyun geliştiricileriyle yapılan bir anketten bahsetmiş ve geliştiricilerin büyük çoğunluğunun Steam’in satışlardan aldığı %30’luk payı yüksek bulduğunu söylemiştik. 30-70 pay oranı kullanan tek dijital mağaza Steam değil tabii ki, Microsoft Store, PlayStation Store da, Nintendo eShop da aynı oranı kullanıyordu. Yani Steam’in 30-70 oranı aslında sektör standardı haline gelmişti diyebiliriz.

Epic Games Store ise 12-88 paylaşımı ile geliştiricilerden büyük ilgi gördü ve mağazaların aldıkları payın azalmasını isteyenlerin de en önemli argümanı oldu. Steam, 10 milyon dolara kadar olan satışlardan %30, 10 ile 50 milyon dolar arasından %25 ve 50 milyon dolar üzerinden de %20 pay alıyor.

İşte bu haberin hemen üzerine Microsoft’tan dün akşam yapılan açıklamaya göre artık Microsoft Store’da satılan PC oyunlarından yapılan kesinti %30’dan %12’ye çekildi. Yani Epic Games Store ile aynı.

Xbox Game Studios başkanı Matt Booty “Bu güzel oyunları oyuncularımıza ulaştırmanın kalbinde oyun geliştiricileri bulunuyor ve onların platformlarımızda başarıyı yakalamalarını istiyoruz. Bu yüzden PC oyun geliştiricileri için Microsoft Store şartlarını güncelliyoruz. 1 Ağustos’tan itibaren Microsoft Store’daki PC oyun satışlarının net gelirinin geliştirici payı %70’den %88’e çıkacak. Bu koşulsuz değişiklik geliştiricilerin daha çok oyuncuya daha çok oyun sunmasını ve daha büyük ticari başarı elde etmesini sağlayacak” diyor.

Ancak bu değişiklik neden sadece PC geliştiricileriyle sınırlı, o kısma dair bir açıklama gelmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu