Magazin

Oruç Tutanlar İçin Sahurda Tok Tutmayı Sağlayacak Besinler

Ramazanın zorluklarını biraz olsun kolaylaştırmak için iftar ve sahur ortasında bilhassa sahurda yemeniz gereken besinleri sizler için sıraladık. İyi Ramazanlar!

İçecekler:

1. Maden Suyu

Maden suyu; tokluk hissi vereceğinden gün içinde kendinizi bitkin ve yorgun hissetmenizi pürüzler. Bilhassa yaz aylarında ter ile atılan su ve minerallerin kaybını telafi etmek için maden suyu eşsiz bir içecektir. İftar sahur ortası 2 şişe maden suyu sizi uygun hissettirecektir.

2. Hoşaf

Bilhassa sıcak havalarda terleme yoluyla bedenden su ve birçok kıymetli mineral unsur kaybedilmektedir. Bedenin sağlıklı olmasında değerli yeri olan bu minerallerin tekrar  vücuda sağlanması yalnızca su içerek yapılamıyorsa, eksikliği olanların bir birçoklarının, bazen tamamına yakınının şerbet, hoşaf yahut komposto ile karşılanması gerekir. Yediğimiz yemeklerin hazmını kolaylaştıran hoşafa bir tutam da tarçın eklersek,  insülin tırmanışlarını engelleyip, açlıklara son verdiririz.

3. Süt

Biri iftarla sahur ortasında biri sahurda olmak her gün 2 bardak süt içerseniz faydanıza olur. Süt ve süt eserlerini sahurda bulundurmak tokluk sürenizi uzatmanızı sağlar. İçerdiği yüksek protein ile çabuk acıkmanızı engellemektedir.

4. Kefir

Sindirimi ve hazmı kolay, besleyici bir içecektir. İçeriği güçlü mineral, vitaminlerle dolu kefir sıcak yaz günlerinde sıvı alımını artırmak için kullanılabilir.

Yiyecekler:

5. Elma

Ağır ölçüde lif ve su içeren elmayı, sahurda 1 adet yediğiniz takdirde kendinizi iftara kadar daha tok hissedeceksiniz.

6. Turp

Turp içerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra susatmama özelliği ile de sofrada olmazsa olmaz.

7. Ceviz-Fındık-Badem

Hangi kuruyemişi yemek istiyorsanız ölçünüz bir çay bardağı olmalı. Düzgün karbonhidrat olan bu kuruyemişler sizi tok tutacak ve açlık çekmeden iftara ulaşmanızı sağlayacaktır. 

8. Yoğurt

Süt eseri olduğu için  tokluk sürenizi uzatmanızı sağlar. İçerdiği yüksek protein ile çabuk acıkmanızı engellemektedir. İftarla sahur ortası maksimum 1 kase yoğurt sonraki gün orucunuz için sizi rahatlatacaktır.

9. Muz

Öbür meyvelerden daha az oranda şeker içeren muz, 1 adet yediğiniz takdirde sizi tok tutacaktır.

10. Tuzsuz zeytin

Zeytin dünyanın en faydalı yemişidir. İstediğiniz kadar zeytin yiyebilirsiniz kâfi ki 10-15 adetten az yemeyin. Küçük bir kaba zeytinyağı koymanızı ve zeytinler ile öbür domates üzere zerzevatları bu zeytinyağına batırarak yemeniz bedenin bu yağı alması için yeterli olur. 

11. Domates- Salatalık-Yeşil&Kırmızı Biber- Maydonoz

Ağır magnezyum, potasyum ve lif açısından güçlü olan domates, salatalık üzere birden fazla zerzevat ortalama yüzde 95 oranında su içerir. Hem tok fiyat hem de gün içerisinde daha az susuzluk yaşanmasını sağlar.

12. Yumurta

Yumurta sizin uzun mühlet tok kalmanızı sağlayacaktır. Çok pişmemiş olmak şartıyla kayısı kıvamında haşlanmış yahut rafadan yiyebilirsiniz. Lakin en ideali doğal tereyağında pişirerek bedenin yağ da almasını sağlamaktır. Bu yağ tıpkı vakitte A, D, E ve K vitaminlerinin beden tarafından emilimini de sağlayacaktır. 

13. Tam buğday ekmeği

Sahurda esmer ekmek tercih etmek daha az kalori ile daha uzun mühlet tokluk sağlamanıza yardımcı olacaktır. Çabuk doymanızı sağlayan esmer ekmek, uzun bir tokluk müddeti de sağlayacaktır.

14. Günkurusu kayısı-Kuru erik

Sahurda yiyeceğiniz 2-4 adet günkurusu kayısı yahut kuru erik sizin gün uzunluğu gereksiniminiz olan şekeri ziyadesiyle karşılayacaktır. Bir insanın günlük şeker gereksinimi 5 gramdır ve bu şeker gereksiniminizi bu kuru meyvelerden ziyadesiyle almış olursunuz. 

15. Tuzsuz peynir

Bir avuç içinden daha az olmamak koşuluyla tuzu alınmış peynirleri istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu