Ekonomi

Pandemiyi takviyeyle aşıyoruz

Reklam

Hükümetin pandemi nedeniyle alının kısıtlamaların iktisada ve vatandaşlara tesirini azaltmak için verdiği takviyeler kapsamı ve mühleti genişletilerek sürdürülüyor. Bir yılı aşkındır devam eden takviyeler iki ana kümesi ayrılıyor. Birincisini dar gelirli bölümlere yönelik toplumsal dayanak yardımlar, ikincisini ise işletmelere yönelik dayanak, teşvik ve kamu alacaklarının ötelemeleri oluşturuyor. 2020’de Kovid-19 salgını kapsamında ekonomiyi desteklemek maksadıyla atılan adımların büyüklüğü yaklaşık 600 milyar liraya oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; açıkladığı son dayanak paketi; KOBİ, esnaf, emekli, memur ve dar gelirli kısımlardan oluşan milyonlarca bireye nefes olacak.

SON PAKETTE NELER VAR?

KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir dayanak programında değişik kısımları ilgilendiren muştular var. Öncelikle Kovid salgını sebebiyle gelir kaybına uğramış yahut nakit akışı bozulmuş fakat istihdamını koruyan imalat dallarında faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere faizsiz finansman dayanağı getirildi. Bu kapsamda; mikro işletmeler 30 bin liraya kadar, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz halde bu takviyeden faydalanacaklar. Kaideleri taşıyan mikro yahut küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi’den itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla müracaatlarını yapabilir.

ESNAFA CİRO TAKVİYESİNDE SON MÜRACAAT TARİHİ 31 MAYIS

Yiyecek-içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan fakat kısıtlamalarda etkilenen olumsuz etkilenen esnafa yapılan aylık 1000 lira gelir dayanağı ile 750 lira ve 500 lira ortasındaki kira takviyesinin mühleti bir ay daha uzatıldı. Bu düzenlemeye ait ayrıntıları Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıkladı. Muş, “Çeşitli sebeplerle müracaatta bulunamayan işletmelerimiz, 31 Mayıs 2021 saat 23.59’a kadar müracaatlarını e-Devlet üzerinden yapabilir” davetinde bulundu.

KİMLER ALABİLECEK?

Faaliyetleri kısıtlanan, yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren (NACE 56 genel faaliyet sınıflandırması koduna sahip) katma kıymet vergisi mükellefiyeti olan, 2019 takvim yılından evvel ya da 2019 takvim yılında başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 tarihi prestijiyle aktif mükellefiyeti bulunan, 2019 takvim yılındaki cirosu 3 milyon lira ve altında olup, kelam konusu yıldaki cirosuna oranla 2020 takvim yılındaki cirosu yüzde 50 ve üzerinde bir oranda azalan işletmeler ciro kaybı takviyesinden yararlanabilecek.

KREDİ ÖDEMELERİ 2,5 AY ERTELENDİ

Erdoğan’ın evvelki gün açıkladığı pakette TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırılan kredilerin taksit ödemelerinin 1 Temmuz 2021’e kadar ertelemesi de var. Ayrıyeten TESKOMB kefaletiyle kredi kullanan esnafın taksit ödemesi yapamayan 240 bin kişinin 1 milyar lira fiyatındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödendi.

TESK: ESNAFA DERİN NEFES ALDIRDI

TESK Genel Lideri Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı esnafa yönelik yeni dayanakların olumlu karşılandığını bildirdi. Palandöken, “Bu karar çok sevindirici lakin temennimiz pandemi büsbütün son bulana kadar bu takviyenin devam etmesi. Öte yandan kredi taksitlerini ödemekte zorlanan esnafımızın TESKOMB aracılığıyla Halkbank tarafından kullandırılan kredilerinin taksitleri de 1 Temmuz’a kadar ertelendi. Bu da nefes aldıracak bir karar ama tüm taksitlerin faizsiz olarak yılsonuna kadar ertelenmesi de esnafımıza derin nefes aldırır” dedi.

Konaklamada KDV indirimi uzadı

Turizm konaklama tesislerinde vergi takviyesi bir ay daha uzatıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na nazaran, konaklama tesislerinde geceleme hizmetlerindeki yüzde 1’lik indirimli KDV oranı uygulaması 30 Haziran 2021’e kadar geçerli olacak.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu