Teknoloji

Paradox, Yıllardır Beklenen Victoria 3’ü En Sonunda Duyurdu

Reklam

Paradox Interactive, PDXCON Remixed programında yeni bir oyun duyurusu da iliştirivermişti; yıllardır ha bugün ha yarın duyurulacak diye beklenen Victoria 3, en sonunda gün yüzüne çıktı.

Victoria 2’nin çıkışının ardından yaklaşık 11 yıl gibi bir süre geçince, serinin takipçilerinin yeni oyun beklentisi de haliyle had safhaya varmıştı; duyuruyla birlikte muradımıza erdik 🙂

Paradox’un tarihi strateji serilerinin her birisi belirli bir dönemi ele alıyor bildiğiniz üzere. Victoria serisi de adının çağrıştırdığı üzere 19. Yüzyılda geçen oyunlarla çıkıyor karşımıza. Paradox’un diğer stratejileri ile kıyaslandığında nüfus, siyasi ilişkiler ve iktisadi yapıya daha çok odaklanan bir seri olduğunu (çok genel ifadelerle Crusader Kings’te hanedanlara, Hearts of Iron’da ise doğrudan savaşın kendisine odaklandığımızı) söylemek mümkün.

Oyunun yönetmeni Martin Anward, oyunla ilgili bir röportajda “1836’daki dünya nüfusunun neredeyse tamamını (1 milyar civarında insanı) kapsayan bir oyun yaptık. %100 aynı şekilde yapmak tabii ki mümkün değil ama olabildiğince gerçeğe uygun bir yapı oluşturmaya çalıştık. Bunun sonucunda da dünya genelinde binlerce farklı topluluk ortaya çıktı” diyor.

Oyunda nüfusun ve ekonominin önemi sık sık vurgulanıyor. Farklı çıkar gruplarıyla ilişkileriniz, ekonominin yönetiminde izlemeyi tercih ettiğiniz rota ve bu yolda aldığınız kararlar gibi çeşitli unsurlar başarılı olup olmayacağınız tayin edecek. Elbette diplomasi ve savaşlar da oyunda önemli bir yer tutuyor.

Victoria 3 için çıkış tarihi ilan edilmedi, bunun için henüz erken olduğu belirtilmekle yetinildi. Ama fragmanın sonunda gördüğümüz bir detay da yüzümüzü güldürecek cinstendi, ‘Game Pass for PC’ yazıyor videonun son kısmında. Dolayısıyla, Crusader Kings 3 gibi Victoria 3’ün de Game Pass oyunları arasında yerini alacağını öğrenmiş olduk, daha ne isterim 🙂

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu