Gündem

Sihirli Mantardaki Husus Depresyon Tedavisi İçin Umut Verdi

İngiltere’de yapılan, küçük ve erken kademedeki bir araştırmada sihirli mantarlarda (magic mushroom) psilosibin isimli unsurun, depresyonu hala kullanımda olan prosedürler kadar güzel tedavi ettiği sonucuna varıldı.

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran psilosibinin, insanların ruh halini ve keyif alabilme kabiliyetini faal bir biçimde geliştirmekte daha güçlü bir tesiri olduğu kaydedildi.

Lakin uzmanlar, bunun küçük kapsamlı bir çalışma olduğu ve daha çok araştırma gerektiği konusunda uyarıyor.

Halüsinasyon görülmesine neden olan psikedelik unsurların birçok ruh sıhhati sorunu üzerindeki tesirleri araştırılıyor.

Prozac’ın piyasada olduğu son 30 yılda, yeni depresyon ve anksiyete ilaçları genelde birebir ilacın çeşitlemeleri.

Lakin birçok kişi, bu ilaçların istenmeyen yan tesirleri olduğunu, vakitle işe yaramadığını ya da en başından beri yararı olmadığını söylüyor.

Psilosibini araştıran bilim insanları ise farklı bir yaklaşımı olan yeni tedavilere ilgi duyulduğunu söylüyor.

Araştırma nasıl yapıldı?

Imperial College London’daki Psikedelik Araştırma Merkezi’nde yapılan çalışmada, bir dizi farklı formülle iştirakçilerin ruh hali ve işlevsellik durumu ölçüldü.

Araştırmaya katılan 59 bireye, psilosibin ya da selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) isimli sık kullanılan bir antidepresan verildi.

Depresyon belirtilerine bakılırken öncelikli olarak bu şahısların uyku, güç, iştah, ruh hali ve intihar fikirleri hakkındaki sorulara verdikleri cevaplar incelendi.

Bu sorular genel olarak olumsuzluk odaklıydı. Yani memnun olup olmadıkları değil, mutsuz olup olmadıkları soruldu.

Bu ölçülerde psilosibin, kullanımda olan SSRI antidepresan ilaçlar kadar düzgün sonuçlar verdi.

59 iştirakçinin tümünün depresyon belirtilerinde azalma gözlendi.

Araştırmacıların en önemli odak noktası olmasa da, psilosibinin birçok başka alanda çok daha olumlu sonuçları oldu.

Bunlar ortasında işte ve toplumsal ömürde fonksiyonellik, ruhsal sıhhat ve keyifli hissetme kabiliyeti de vardı.

Bu, klasik depresyon tedavisiyle psikedelik unsurların karşılaştırıldığı birinci araştırmaydı ve yalnızca öbür tedavilerden sonuç alamayanlara değil, orta ve ağır şiddette depresyon geçiren herkese açıktı.

‘Umut veren ipuçları…’

Oxford Üniversitesi Pskiyatri Profesörü Guy Goodwin, araştırmayla ilgili olarak, “Dar kapsamlı bir araştırma ve psilosibinin ağır depresyonda daha yeterli bir tedavi metodu olduğunu kanıtlamıyor. Lakin olabileceği tarafında umut veren ipuçları sunuyor” dedi.

Bu son araştırma, psikedeliklerin, depresyon, tasa bozukluğu, husus kullanımı ve başka sık görülen rahatsızlıkların tedavisinde bir alternatif olabileceği istikametindeki artan ispatların sonuncusu.

Prozac, citalopram, escitalopram ve sertaline üzere SSRI ilaçlar, hekimlerin korku bozukluğu ve depresyon tedavisinde birinci başvurdukları usuller.

Çalışmayı yapan uzmanlardan Dr Robin Carhart Harris Beynin bu ilaçlrın beynin gerilim sistemi üzerinde çalışıp, yansıları körelttiğini ve acı veren hislere katlanmayı kolaylaştırdığını söyledi.

Lakin Harris, bu ilaçların insanların “iyi hissetmesine” katkı yapmayabildiğini, birtakım ilaçların ise hem olumlu hem de olumsuz, tüm hisleri körelttiğini vurguladı.

Duygusal körelme, istenmeyen bir yat tesir olabiliyor.

Öte yandan psilosibinin ise, niyet yapımızı belirleyen beyindeki reseptörler üzerinde çalıştığı kaydediliyor.

Dr. Harris, psikedelik tedavi alan iştirakçilerin “yeniden kurulmuş, yıllardır olmadığı kadar hayattan keyif aldıklarını” söylediklerini bildirdi.

Psilosibin alan deneklerin, SSRI’lara kıyasla baş dönmesi, cinsel fonksiyon kaybı ve ağız kuruması üzere yan tesirleri daha az hissettikleri de belirtiliyor.

Lakin denekler ilacın alındığı gün, baş ağrısı üzere yan tesirlerden şikayet etmişlerdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu