Gündem

Soma davası gergin başladı! Madenci yakınları: Canlarımızı alanlar elini kolunu sallayarak geziyor

Reklam

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın akabinde yürütülen isimli süreçte mahkeme heyeti, ortalarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. İdare Konseyi Lideri Can Gürkan’ın da bulunduğu tutuklu 5 sanık için 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar, 9 tutuksuz sanık için de 6 yıldan 10 yıla kadar mahpus cezaları verdi. Şirketin işvereni Alp Gürkan’ın da ortalarında bulunduğu 37 sanık ise beraat etti.

Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi, ‘olası kastla insan öldürme’ hatasından ceza alan Can Gürkan’ın da ortalarında bulunduğu 4 sanığın ‘bilinçli taksirle vefata ve yaralamaya neden olma’ kabahatinden cezalandırılmalarını istedi. Bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava tekrar görülmeye başladı.

MADENCİ YAKINLARI AÇIKLAMA YAPTI

Dava öncesi faciada hayatını kaybeden madencilerin yakınları, sivil toplum örgütleriyle birlikte ellerindeki döviz ve pankartlarla duruşmanın yapılacağı Akhisar Ceza Mahkemesi’nin girişinde basın açıklaması yaptı.

Madenci yakınlarına, CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP İzmir Milletvekilleri Serpil Kemalbay ile Murat Çepni de dayanak verdi.

“BUNUN İSMİ ADALET DEĞİL, TOPLUMSAL CİNAYET DÜZENİDİR”

Madenci yakınları ismine konuşma yapan ve Soma maden faciasında babası Erdoğan Köse’yi kaybeden Berkan Köse, maden kazasının ihmal ve işverenin fazla hırsı yüzünden yaşandığını lisana getirdi.

“Patronlar, bu katliamın gerçek sorumlularıdır ve yargılanmalıdır” diyen Köse, şöyle konuştu: “Yargıtay’ın verdiği karar bir kere daha bizi derinden yaraladı. Canlarımızı alanlar ellerini kollarını sallaya sallaya geziyor. Bunun ismi adalet değil bunun ismi toplumsal cinayet tertibidir. Bizlerin döktüğü gözyaşlarının artık diğerlerinin dökmesini istemiyoruz.”

Konuşmaların akabinde küme, duruşmayı izlemek için dağıldı. Duruşmayı izleyecek olanlar, HES kodları sorgulandıktan sonra içeri alındı.

Öte yandan duruşmanın yapılacağı bölgede geniş güvenlik tedbirleri alındı. Duruşma salonuna dönüştürülen konferans salonunun etrafını barikatlarla çeviren polis grupları, davayı takip edecek olan aileler ve avukatlara HES kodu sorgulaması yaptı.

“BİZ DE TARİFSİZ ACILAR YAŞADIK, BERAATIMI İSTİYORUM”

Sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. İdare Şurası Lideri Can Gürkan ile baş mühendisler Efkan Kurt, Adem Ormanoğlu ve Haluk Evinç SEGBİS ile duruşmaya katıldı.

Mahkeme lideri, duruşma geçmişini okuduktan sonra, madencilerin avukatları sanıkların SEGBİS ile bağlanmasına reaksiyon gösterdi. Personellerin aileleri de bu karara alkışla reaksiyon gösterirken, salonda kısa periyodik gerginlik yaşandı.

Birinci kelamı Can Gürkan’a verilmesinin akabinde Gürkan, “Aradan geçen 7 yılda biz de aileler üzere tarifsiz hüzünler yaşıyoruz. Geçmiş celselerde uzun uzun savunmalar yapmıştım. Beraatımı istiyorum” dedi.

Gürkan’ın konuşması sırasında izleyiciler bir de daha reaksiyon gösterdi ve salonda kelamlı gerginlik yaşandı. Gürkan’ın avukatları da müvekkillerinin beraatını talep etti.
Duruşmaya devam ediliyor.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu