Genel

Sony, yapay zeka sayesinde yeni tarifler oluşturmak için yiyecekler ortasındaki alakayı araştırıyor

Yapay zeka gün geçtikçe birçok alanda hayatımıza giriyor. Son olarak Sony AI ve Kore Üniversitesi araştırmacıları, yapay zekanın gereçleri manalı bir halde nasıl eşleştirebileceğine dair yeni araştırmaları olan FlavorGraph’ı duyurdular.

FlavorGraph araştırması, daha evvel keşfedilmemiş besin bileşenleri ve aroma bileşikleri ortasındaki bağların yanı sıra, tekli yahut çoklu bileşenleri başkalarıyla eşleştirmek için daha fazla esneklik sağlamayı amaçlıyor.

Yeni tarifler için yapay zeka kullanılıyor

FlavourGraph, belli bir bileşendeki moleküller hakkındaki bilgileri, insanların bu bileşeni geçmişte kullandıkları metotla birleştirerek iki bileşenin eşleşmesini öngörüyor. Bu araştırma sayesinde de bileşikler ve besinler ortasındaki ilgileri varsayım etmek, yeni ve heyecan verici tanım tekniklerini bulmak ve genel olarak besin bilimi üzerine yeni perspektifler sağlamak amaçlanıyor.

FlavourGraph, bir milyon yemek tanımından yiyecekler ortasındaki bağlantıları çıkardı ve şeflerin ve yemek tanımı yaratıcılarının gereçleri nasıl bir ortaya getirdiklerini tahlil ederek 1.561 lezzet molekülüne dayanan acı, meyveli ve tatlı üzere lezzet profilleriyle veritabanını oluşturdu.

Sony AI blog gönderisinde: “Bilim geliştikçe ve yiyeceklerin her zamankinden daha güzel temsillerini elde ettikçe, sıhhatsiz yahut sürdürülemez içerikler için yeni ikamelerin yanı sıra daha ilgi cazip bileşen çiftlerini keşfetmeliyiz. Bu nedenle, bunun üzere projelerin hem kültürel evrim yoluyla vakit içinde fosilleşen karmaşık bileşen sistemlerini hem de çağdaş yenilikçilerin ve şeflerin yaratıcılığını tamamlamaya devam edeceğini umuyoruz.” sözlerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu