Gündem

Toplu iş kontratında uzlaşma sağlanamayınca meydana çıktılar

Reklam

Toplu iş mukavelesi için BEDA, AKDEN ve Çamlı Elektrik Dağıtım A.Ş. ile masaya oturan Türkiye Güç, Su ve Gaz Personelleri Sendikası (TES-İŞ) idaresi ve emekçiler uzlaşmaya varamayınca, Çağlayan Meydanı’nda bulunan BEDAŞ Genel Müdürlüğü Önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

“İŞVERENİN OLUMSUZ YAKLAŞIMLARI NEDENİYLE SONUÇSUZ KALMIŞTIR”

TES-İŞ Sendikası öncülüğünde Genel Müdürlük önünde yapılan basın açıklamasında, şu tabirlere yer verildi;

*BEDA, AKDEN ve Çamlık Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye ilişkin iş yerlerini kapsayan toplu iş mukavelesi müzakereleri patronun olumsuz yaklaşımları nedeniyle sonuçsuz kalmıştır. Çok tehlikeli iş kolunda büyük fedakârlıklarla çalışan üyelerimizin en doğal hakkı ve son derece makul olan talepleri geri çevrilmiştir.

*Gelir evrakı ve SGK prim istisnası kapsamı içerisinde yer alan taleplerinizi dahi reddeden patron fiyat ve yan haklar ile ilgili getirdiği teklifi sendikamıza tek taraflı dayatarak en temel sendikal haklardan birisi olan toplu pazarlık hakkını ihlal etmektedir.

“ÜYELERİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ”

*Şu anda süreç Yüksek Hakem Konseyi’nde devam etmektedir. Gerektiğinde her türlü zorluğu yahut olumsuzluğu görmezden gelerek harikulâde fedakarlıkla çalışan, iş yerlerinin sürekliliğini ve verimliliğini düşünen üyelerimize taşeron personellerden daha düşük fiyatlar layık görülmektedir. BEDA, AKDEN ve Çamlı emekçisinin dayanma gücü kalmamış, sabrı tükenmiştir.

*Üyelerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Sendika olarak önceliğimiz, kontratlarımızı masada, karşılıklı anlayış ve nezaket çerçevesinde bağıtlamaktır. Lakin patron temsilcilerinin toplu iş mukavelesi masasına emekçinin her talebini geri çevirmek kanısıyla oturmasını kabul etmemiz asla mümkün değildir.

“İŞVERENİN KENDİ ÇALIŞANLARININ HAK VE HUKUKUNU GÖZETTİĞİNİ GÖRMEK İSTİYORUZ”

*Şu anda öncelikle patronun kendi çalışanlarının hak ve hukukunu gözettiğini görmek istiyoruz. TES-İŞ olarak tüm teşkilatımızla, üyesi bulunduğumuz ulusal ve memleketler arası kuruluşlarımızla BEDA’da, AKDEN’de ve ÇAMLI’da çalışan üyelerimizin yanındayız.

*Yasal çerçevede her türlü sendikal çabayı sonuna kadar vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Üyelerimiz öncelikle, ilgili iş yerlerinde yasal mecburilik olan İSG önlemleri noksansız alınmadan, şahsî gözetici donanımlarla ilgili eksiklikler giderilmeden misyon yapmayacaklardır.

“ŞİDDETİ ARTARAK DEVAM EDECEK” 

Personellerin çalışma şartlarına değinilen açıklamada şöyle denildi:

*Normal mesai saatleri dışında akdi hafta tatilleri ile genel tatil günlerinde çalışamayacaklardır. Vardiyalı üyelerimiz, 16 saatten evvel 8 saat orta ile işe çağrılmaları halinde bu vardiyalara girmeyecek, hafta tatillerini en az 32 saat olacak halde kullanacaklardır.

*Tüm üyelerimiz orta dinlenmelerini eksiksiz yapacaklar, vizite haklarını kullanacaklar, istekleri dışında süreksiz misyonları toplu mukavelede belirlenen mühletler dışında yerine getirmeyecek.

*İşveren haklı ve makul taleplerimizi yerine getirinceye kadar sendikal uğraşımız ve hareketlerimiz yasal haklarımız çerçevesinde şiddeti artarak devam edecek, gerektiğinde ulusal ve memleketler arası dayanışma ve çaba prosedürleri kullanılacaktır.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu