Genel

TSMC dünyanın birinci özel su arıtma tesisini inşa ediyor

Reklam

Elektronik kesimini kökünden etkileyen yonga krizinin en kıymetli nedenlerinden birisi Tayvan’da yaşanan kıtlık. Yonga üretimini büyük oranda su transferine bağlı olarak yapan TSMC de kıtlık nedeniyle zora girdi.

Suya yatırım

Son periyotta yonga üretimine yatırımın ne derece kıymetli olduğu daima gündeme gelse de aslında temel taşı olan su kaynaklarına yani tabiata yatırım ondan daha değerli. Su kaynakları kısıtlı hale gelen Tayvan bunun en büyük örneği.

TSMC bir yandan yeni yonga döküm bantları için milyarlarca dolar yatırım yaparken bir yandan da su dolum tesisi kurmak için harekete geçti. Tarihte bir şirketin inşa ettiği birinci özel su arıtma ve dolum tesisi olacak proje için firma değerli bir yatırım yapacak.

Arıtma tesisi kısa müddet içerisinde inşaat kademesine geçecek lakin kısa vadede bir tesiri olmayacak. Sonraki periyotta yaşanacak su kıtlığında TSMC’nin hazır olmasını sağlayacak. Bu ortada sorunlar nedeniyle 28nm üretimi Çin’e kaydıracağına dair söylentileri de Tayvan İktisat Bakanlığı kesin bir lisanla reddetti.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu