Ekonomi

Turizmcilerin gözü kulağı Rusya’da: Olumsuz karar yıkım olur

Reklam

Rus turistlerin tatil için en çok tercih ettiği ülkelerden biri olan Türkiye’de artan hadiseler üzerine Rus basınında çıkan “Türkiye’ye uçuşlar sınırlandırılabilir” haberleri turizmcileri huzursuz ediyor.

Rusya’da hükümet, Türkiye’deki rekor corona virüsü olayları karşısında turizm açısından alınabilecek tedbirleri tartışırken Türkiye’de turizm bölümünün gözü kulağı Rusya’dan gelecek haberde.

Şu ana kadar rastgele bir açıklama yapılmış değil. Dal temsilcilerine nazaran ise olumsuz senaryonun gerçekleşmesi durumunda turizm dalını sıkıntı günler bekliyor.

“BEKLENTİLER İNGİLTERE, RUSYA VE UKRAYNA ÜZERİNE KURULU”

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Lideri ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İdare Şurası Üyesi Bülent Bülbüloğlu mevzu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu.

Türkiye’ye uçuşların yasaklanması durumunda dalı sıkıntı günlerin beklediğini belirten Bülbüloğlu, “Türkiye açısından olumsuz bir karar çıkması durumunda turizmimize tesirlerinin çok makûs olacağını düşünebiliriz. Pandeminin gölgesi altında geçen 2020 yılında ülkemize gelen turistlere baktığımızda İngiltere, Rusya ve Ukrayna yüklü. 2021 yılı beklentilerimiz de yeniden bu üç ülke üzerine konseyi.” dedi.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Lideri ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İdare Heyeti Üyesi Bülent Bülbüloğlu / Fotoğraf: DHA

“OLUMSUZ KARAR ÇOK AĞIR GELİR”

İngiltere’nin geçen hafta 24 Haziran’a kadar turizm gayeli yurt dışına çıkışları yasakladığını hatırlatan Bülbüloğlu, “Dolayısı ile şu an İngiltere yok. Yalnızca Rusya ve Ukrayna var elimizde. Şimdi resmi bir açıklama yok. Putin’in de katılacağı Bakanlar Heyeti sonrası resmi açıklama yapılacak. Şayet berbat senaryo gerçekleşirse 2021 yılını çabucak hemen sıfırlar. Antalya konaklama bölümü neredeyse çöker diyebiliriz. Muğla için İngilizler neyse Antalya için Ruslar da odur. Olumsuz karar çok ağır gelir. Zira 2020 yılının borç yükü sırtımızda. Tıpkı şey çalışanımız için de geçerli. Onlar da geçen yıl 3-4 ay çalışabildiler. Umarım bu senaryo gerçekleşmez zira Türk turizmi için yıkım olur.” sözlerini kullandı.

Turizm dalında masrafların yarısını işçi ödemelerinin oluşturduğunu belirten Bülbüloğlu, kısa çalışma ödeneğinin de en az 2 ay mühletle kesinlikle geri getirilmesi gerektiğini vurguladı.

2020’DE EN ÇOK ZİYARETÇİ RUSYA’DAN

Corona virüsü salgını nedeniyle global krizin yaşandığı turizm kesiminde, Türkiye’ye 2020’de gelen yurt dışı ziyaretçi sayısı 2019’a nazaran yüzde 69 düşüşle 15 milyon 963 bin 997 olmuştu.

En çok ziyaretçi gönderen ülke 2 milyon 128 bin 758 kişi ile Rusya olurken, Rusya’yı 1 milyon 242 bin 961 kişi ile Bulgaristan, 1 milyon 118 bin 932 kişi ile Almanya takip etmişti. Almanya’yı sırasıyla Ukrayna, İngiltere, Gürcistan, Irak, İran, Fransa ve Hollanda izledi.

Ocak 2020’de 130 bin 608 olan Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı, Ocak 2021’de yüzde 31,54 azalarak 89 bin 411 oldu.

Fakat Rus turist sayısındaki düşüş, toplam yabancı turist sayısındaki yüzde 71’lik düşüşe kıyasla sonlu kaldı.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu