Ekonomi

‘Uzaktan müşteri edinimi az ve çok şubeli bankaları eşitliyor’

Reklam

Türkiye Finans Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Necati Özdeniz, 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan uzaktan müşteri edinimi uygulamasının bankacılık kesiminde bir ihtilal olduğunu söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Özdeniz, “Bu süreçte 500 şube 700 şube olmakla 50-100 şube olmak ortasında hiç bir fark kalmadı. Bilhassa çok şubeli yapılarda alana çok fazla penetre olmuş bankalar avantajlıydı. Ama bu dönüşüm artık büyük, orta ve küçük ölçekli tüm bankaları birebir düzeye getiriyor. Buradaki fak şudur. Tecrübe, teknoloji altyapısı, süreç idaresi, müşteri memnuniyeti, insan odaklı bankacılık hususlarını çok güzel düzenleyen, dizayn eden kurumlar çok öne çıkacak” diye konuştu.

‘Uzaktan müşteri edinimi hem bankalara hem müşterilere önemli avantajlar sağlayacak’

Uzaktan müşteri ediniminin hem bankalara hem de müşterilere önemli avantajlar sağlayacağını söyleyen Özdeniz, “Bankalar burada hizmet maliyeti manasında önemli tasarruf sağlayacaklar. Elde ettikleri tasarrufları müşteri tecrübesini uygunlaştırmak ismine yapacakları çalışmalara daha fazla kanalize edecekler. Müşteri açısından en büyük yarar ise finansal fırsat eşitliği. Artık banka müşteri olmak için yere ve vakte gereksinim olmaksızın bir yenilik sürecine giriyoruz” dedi.

‘Aktif tutulan müşteri oranın % 80’e çıkmasını bekliyoruz’

Şu anda da dijital kanallardan müşteri edindiklerini lakin düzenlemeden ötürü son süreci kurye ile yaptıklarını kaydeden Özdeniz, bu halde elde ettikleri yüzde 68’ini etkin olarak tuttuklarını belirtti. Uzaktan müşteri ediniminin devreye girmesiyle birlikte bu oranın yüzde 80’in üzerine çıkmasını beklediklerini söz eden Özdeniz, şöyle devam etti: “Müşterinin dijitalleşme oranı ile bankaya olan sadakati ortasında önemli bir kolerasyon var. Bilhassa kredi, mevduat ve yatırım süreçlerinde kendilerine dokunduğumuz vakit bankaya sadakati değerli oranda artıyor. Bu nedenle bankaların en fazla odaklanacağı yer müşteri tecrübesini artırmak, onlara düzgün bir eser ve hizmet sunuyor olmak.”

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu