Genel

Yonga döküm bölümü rekor gelirler hedefliyor

Son devirde yonga krizinin ortaya çıkması ile birlikte döküm bölümünün değeri anlaşılmış oldu. Döküm bölümünde TSMC açık orta başkan iken bu yıl genel manada bir rekor beklentisi hakim. Pandeminin tesiri elbet çok büyük.

Rekor gelirler bekleniyor

Geçen yıl döküm kesiminin toplam geliri 85 milyar dolar düzeyine çıkmıştı. TSMC bu pastada yüzde 54 hisseye sahip iken Samsung da yüzde 17 düzeyinde. Tayvan ülke olarak yüzde 63 hissesi elde ederken Güney Kore de yüzde 18 civarında.

Yonga krizine karşın bu yıl kesimde artış bekleniyor. Varsayımlar 94.5 milyar dolar ile tarihi bir rekora imza atılacağı istikametinde. TSMC bu yılda yüzde 55 civarında bir hissesi hanesine yazdıracak. Samsung ise yüzde 17 düzeyinde kalıyor. Tayvan yeniden iki puan artışla yüzde 65 hisseye sahip oluyor.

Büyümenin en kıymetli sebebi 5G yongalarına olan ilgi olarak gösteriliyor. Yalnızca telefonlarda değil bilgisayarlarda, tabletlerde ve otomotiv kesiminde de 5G teknolojilerine ilgi büyük. Dökümcüler bu ilgiyi karışayabilmek ve krizi atlatabilmek için şimdiden on milyarlarca dolar yatırım açıklamış durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu